top of page
Szukaj

Ogród biocenotyczny

  • Zdjęcie autora: an14942
    an14942
  • 1 kwi 2022
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 19 sty 2023

Znajomość procesów ekologicznych jest warunkiem koniecznym do zrozumienia funkcjonowania przyrody, a tym samym naszego kawałka ziemi.

Stosowanie ekologicznych zasad w przydomowych ogrodach stanowi również działanie na rzecz wspierania środowiska naturalnego.

Ogrody takie wymagają jedynie minimum pielęgnacji i pochłaniają dużo mniej kosztów niż rozwiązania konwencjonalne, lub nawet są bezkosztowe, by mogły należycie funkcjonować niezbędne jest aby projektowały je osoby, które wiedzą co jak funkcjonuje biotop i biocenoza, czym są zbiorowiska roślinne i znały doskonale rodzima florę, wiedziały na czym polega sukcesja i w jakim kierunku może postępować - a to wymaga długich obserwacji terenu i jego otoczenia oraz bliskich okolic.


W ogrodach biocenotycznych obcujemy w sposób szczególny z cyklami natury, stawaniem się i przemijaniem, współzależnością organizmów w sieci łańcuchów życiowych i pokarmowych.


Po zaprzestaniu stosowania syntetycznych nawozów, pestycydów, intensywnych prac pielęgnacyjnych, żmudnego pielenia i usuwania obumarłych części roślin - wraca życie i mnogość gatunków. Daje się w nich szansę naturze (np. szkodniki zwalczane są przez ich naturalnych wrogów). Drzewa i krzewy stanowiące "szkielet" ogrodu powinny należeć w większości do gatunków miejscowych, lokalnych. Ma to znaczenie dla stabilności i odporności ogrodu oraz kształtowania się odpowiedniego siedliska dla zwierząt.


Kos buszujący w gąszczu hedery` Arborescens

 
 
 

Comments


bottom of page